Description
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Details | |
| Brand | HONOR |
| Product Type | Smartphone |
| Collections | All Smartphones – 100% PTA APPROVED, Best Smartphones Under 60000 in Pakistan, HONOR Smartphones – 100% PTA APPROVED, Trending Smartphones in Pakistan |
| Availability | Yes |
| Selected Variant | 6GB + 128GB / Midnight Black |
| Options | RAM & Storage: 6GB + 128GB, 6GB + 256GB Color: Midnight Black, Ocean Cyan, Moonlight White |
| Weight | 199 g |
| Highlights | |
| Battery Technology | Li-ion Polymer Battery |
| Charging Watt | 35W HONOR SuperCharge |
| General | |
| Brand | HONOR |
| Model | HONOR X6c |
| PTA Approved | Yes |
| SIM Card Capability | Dual |
| Storage | 128GB / 256GB |
| RAM | 6GB |
| Color | Midnight Black Ocean Cyan Moonlight White |
| Colors | Ocean Cyan Midnight Black Moonlight White |
| Warranty | 1 year official brand warranty |
| Display | |
| Display Size | 6.61 inches |
| Display Type | TFTLCD |
| Resolution | 1604*720 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Performance | |
| Operating System | MagicOS 9.0(Android 15) |
| Chipset | MediaTek Helio G81 Ultra |
| CPU | Octa-core |
| GPU | ARM Mail G52 MC2 |
| Camera | |
| Front Camera | 5MP (F2.2) |
| Rear Camera | 50MP Main Camera (F1.8)+Auxiliary lens |
| Battery | |
| Battery Capacity | 5300mAh |
| Battery Technology | Li-ion Polymer Battery |
| Charging Type | Wired Charging – Support up to 35W (11V/3.2A) super charge |
| Wireless Charging | No |
| Fast Charging | Yes |
| Charging Watt | 35W HONOR SuperCharge |
| Connectivity | |
| 5G | No |
| NFC | No |
| WiFi | Support 802.11 a/b/g/n/ac, 2.4 GHz and 5 GHz, WLAN Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | BT5.1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | Gravity Sensor, Fingerprint Sensor, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor |
| Design | |
| Weight | 199.0 g |
| Water Resistance | IP64 – splash-proof, water-resistant and dust-proof under normal use |



Reviews
There are no reviews yet.