Description
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Details | |
| Brand | HONOR |
| Collections | All Smartphones – 100% PTA APPROVED, Best Smartphones Under 60000 in Pakistan, HONOR Smartphones – 100% PTA APPROVED, Trending Smartphones in Pakistan |
| Availability | Yes |
| Highlights | |
| Feature USP | Premium Build |
| Badge | 🏆 Top Rated |
| General | |
| Brand | HONOR |
| Model | HONOR X7C |
| PTA Approved | Yes |
| SIM Card Capability | Dual |
| Storage | 256GB Super-large Storage Capacity |
| RAM | 16GB RAM Equivalent |
| Colors | Midnight Black Forest Green Moonlight White |
| Warranty | 1 year Official Warranty |
| Display | |
| Display Size | 6.77 inches |
| Display Type | IP64 dust-proof and water resistance rating & 5-star Drop Resistance |
| Resolution | 1610 x 720 |
| Refresh Rate | 120Hz screen refresh rate |
| Camera | |
| Front Camera | 8MP Front Camera(f/2.0) |
| Rear Camera | 108MP Ultra-clear Image. |
| Battery | |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Connectivity | |
| 5G | No |
| NFC | Yes |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac supported |
| Bluetooth | BT 5.0 |
| Design | |
| Weight | 201.0 g |
| Water Resistance | Supported (IP64) |



Reviews
There are no reviews yet.