Description
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Details | |
| Brand | HONOR |
| Product Type | Smartphone |
| Collections | All Smartphones – 100% PTA APPROVED, Best Smartphones Under 30,000 in Pakistan, HONOR Smartphones – 100% PTA APPROVED, Trending Smartphones in Pakistan |
| Availability | Yes |
| Selected Variant | Midnight Black |
| Options | Color: Midnight Black, Cyan Lake |
| Weight | 199 g |
| Highlights | |
| Feature USP | Ultra Slim |
| Badge | ⚡ High Performance |
| Battery Technology | Li-ion Polymer Battery |
| Charging Watt | 15W Charger |
| General | |
| Brand | HONOR |
| Model | HONOR X5c Plus |
| PTA Approved | Yes |
| SIM Card Capability | Dual |
| Storage | 128GB |
| RAM | 4GB |
| Color | Midnight Black Cyan Lake |
| Colors | Ocean Cyan Midnight Black Moonlight White |
| Warranty | 1 year official brand warranty |
| Display | |
| Display Size | 6.74 inches |
| Display Type | TFT LCD 90Hz |
| Resolution | 1604*720 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Performance | |
| Operating System | MagicOS 9.0(Android 15) |
| Chipset | MediaTek Helio G81 |
| CPU | Octa-core |
| GPU | ARM Mail G52 MC2 |
| Camera | |
| Front Camera | 5MP (F2.2) |
| Rear Camera | 50MP + 0.08MP |
| Battery | |
| Battery Capacity | 5260mAh |
| Battery Technology | Li-ion Polymer Battery |
| Charging Type | USB Type-C |
| Wireless Charging | No |
| Fast Charging | No |
| Charging Watt | 15W Charger |
| Connectivity | |
| 5G | No |
| NFC | Yes |
| WiFi | WIFI Supported |
| Bluetooth | BT5.1, support BLE, SBC, AAC, LDAC, APTX, APTX HD |
| USB | USB Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | Gravity Sensor, Fingerprint Sensor, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor |
| Design | |
| Weight | 188.0 g |
| Water Resistance | No |


Reviews
There are no reviews yet.